yandex

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو (RWD)، یک فرآیند طراحی سایت است که باعث می شود صفحات وب به خوبی بر روی انواع دستگاه ها و صفحات نمایش به خوبی مشاهده شود. محتوا، طراحی و عملکرد در تمام دستگاه ها مطابق با همان دستگاه می باشد.

امروزه کاربران از نمایشگرهای مختلف در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند. بنابراین سایتی میتواند در فضای وب موفق باشد که بتواند به همه کاربران مراجعه کننده به سایت خدمات مناسب ارائه دهد و نمایش سایت به صورت کامل باشد .
حدود 50 درصد از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده میکنند و در صورتی که قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهید داد. زیرا این دسته از کاربران پس از ورود به سایت شما در صورتی که نتوانند مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه نمایند ممکن است سایت شما را بلافاصله ترک کنند و وارد سایت دیگری شوند که به درستی در دستگاه آنان نمایش داده شود. با توجه به مورد مطرح شده وجود سایت ریسپانسیو(واکنش گرا) برای سایت ها امری لازم و ضروری میباشد.

کلیه وب سایت هایی که در شرکت طراحی سایت ساپرن طراحی میشود، کاملا ریسپانسیو هستند و با تمامی نمایشگرهایی که میتوان سایت را مشاهده کرد، سازگاری دارند.

 

طراحی وب سایت ریسپانسیو

 

چرا واکنش‌گرا بودن سایت مهم است؟

ریسپانسیو بودن صفحات باعث می‌شود کاربر حین مراجعه به سایت، تجربه‌ی بهتری داشته باشد. بدون نیاز به زوم کردن در صفحه تمام مطالب را بخواند، تصاویر را ببیند به گونه‌ای که استفاده از وب‌سایت برای او آزار دهنده نباشد.
همچنین واکنش‌گرایی صفحات اثر بسیار خوبی در سئو خواهد داشت. گوگل به وب‌سایت‌هایی که برای کاربران خود ارزش قائل شده و برای راحتی آنها طراحی مناسبی دارند، بیشتر توجه می‌کند! یعنی شانس شما برای قرارگیری در سطرهای اول از نتایج جستجو بیشتر می‌شود.

 

ریسپانسیو بودن سایت در رتبه گوگل تاثیر دارد

طراحی سایت ریسپانسیو از این جهت برای سئو سایت حائز اهمیت است که باعث پوشش تمامی کاربران با دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف می‌شود و این کار باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود و قدرت سئو سایت را افزایش می‌دهد.

واکنش گرایی وب سایت شما و طراحی سایت حرفه ای می‌تواند یک تجربه بهتر برای کاربران ایجاد کند. اما قضیه به همینجا ختم نمی‌شود. بلکه علاوه بر این، ریسپانسیو بودن سایت باعث کسب رتبه‌های بهتری در گوگل هم می‌شودیا اگر بخواهیم کمی تخصصی‌تر صحبت کنیم، در سئو شما هم تاثیرگذار خواهد بود. اما چگونه؟ 

طبیعتاً گوگل می‌خواهد، هوای کاربران خود را داشته باشد؛ بنابراین تلاش می‌کند بهترین نتایج را به آنها نمایش دهد. پس کاملاً طبیعی است که وقتی کاربری با گوشی موبایل خود در گوگل جستجو کرد، اولویت را به سایت‌های ریسپانسیو بدهد؛ (در واقع، نتایج جستجو یک کلمه در کامپیوتر و موبایل معمولاً با هم متفاوت است.) این یعنی اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد، خیلی سخت در نتایج موبایل می‌توانید رتبه کسب کنید. بنابراین باید قید بسیاری از بازدیدکنندگان خود را بزنید. به‌خاطر همین می‌گوییم: اگر برایتان ورودی گرفتن از گوگل (سئو) مهم است، همراه با طراحی سایت ارزان حتماً باید یک سایت ریسپانسیو داشته باشید.

 

ریسپانسیو بودن سایت در رتبه گوگل تاثیر دارد

 

ویژگی های سایت های ریسپانسیو واکنشگرا:

 • سازگاری با طیف وسیعی از مرورگر های جدید و قدیمی
 • سازگاری با انواع صفحه نمایش گوشی و تبلت
 • انعطاف پذیری بالا و کارامد
 • افزایش قدرت سئو سایت
 • افزایش بازدیدکنندگان سایت
 • محبوبیت بیشتر در بین موتور های جستجوگر

 

عملکرد مناسب طراحی ریسپانسیو در وب سایت

امروزه اکثر وب سایت های محبوب و پربازدید از طراحی ریسپانسیو یا طراحی واکنش گرا بهره‌مند هستند. به عنوان مثال یکی از وب سایت هایی که در زمینه طراحی ریسپانسیو، عملکرد بسیار خوبی را نشان می‌دهد، وب سایت NasleWeb است. طراحی این وبسایت به گونه‌ای است که پهنای عریض و کشیده‌ای دارد، اما هنگامی که مرورگر وب خود را از حالت تمام‌صفحه خارج می‌کنید، پهنای صفحه این وب سایت نیز متناسب با عرض مرورگر شما تغییر می‌کند. اندازه متون و سایر عناصر موجود در صفحه نیز همگی کوچک شده تا با اندازه مرورگر همخوانی داشته باشد.

هنگامی که وب سایت از طراحی ریسپانسیو بهره‌مند باشد، در واقع نشان‌دهنده این نکته است که طراحان آن، برای عادت‌ها و نیازهای مخاطب احترام بیشتری قائل هستند. این نوع از طراحی سایت ریسپانسیو علاوه بر ایجاد زیبایی بصری بیشتر، باعث جذب بینندگانی با انواع ابزارها (devices) خواهد شد. مدیران وب سایت هایی که اهمیت این نکته را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم سئو سایت نادیده می‌گیرند، به زودی از گردونه رقابت حذف خواهند شد.

 

ویژگی های سایت های ریسپانسیو واکنشگرا

 

روش های تست ریسپانسیو بودن یک وب سایت

چندین روش برای اینکه بفهمید یک طراحی سایت ریسپانسیو بوده است یا خیر وجود دارد. در ادامه چهار راه رایج برای تست ریسپانسیو بودن را با هم بررسی می‌کنیم:

 

 • بررسی به‌صورت دستی:

این روش ساده‌ترین راه بررسی ریسپانسیو بودن یک طراحی سایت است. برای این کار کافی است مرورگر کامپیوتر را از حالت maximize خارج کرده و با دراگ کردن، عرض آن را کوچک کنید تا ببینید لی‌اوت سایت بهم می‌خورد یا خیر. در صورتی که نمایش سایت متناسب با سایز صفحه تغییر کند، یعنی این سایت ریسپانسیو است.

 

 • بررسی با ابزارها:

ابزارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید با کمک آن‌ها، ریسپانسیو بودن سایت را بررسی کنید؛ مثلا Emulators یا Responsinator.

 

 • بررسی با استفاده از افزونه‌های مرورگر:

در مرورگرهایی مثل کروم و فایرفاکس، افزونه‌های متعددی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توان نمایش سایت را در سایز دستگاه‌های مختلف مشاهده کرد و ریسپانسیو بودن سایت مشخص می‌شود.

 

 • بررسی به‌وسیله‌ی inspect:

شما می‌توانید با راست کلیک روی صفحه‌ی مرورگرهای کروم یا فایرفاکس وارد پنجره‌ی inspect شده و روی سه نقطه‌ی سمت راست صفحه، گزینه‌ی اول را در قسمت dock side انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه می‌توانید مشاهده کنید که آیا سایت ریسپانسیو هست یا خیر.

 

روش های تست ریسپانسیو بودن یک وب سایت

 

برای شناسایی وب سایت ریسپانسیو در صورت عدم دسترسی به موبایل یا تبلت:

پس از بازکردن سایت در مرورگر خود,عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید.

اگر سایت واکنش گرا باشد:

اندازه ی سایت طبق اندازه ی عرض مرورگر تغییر کرده و نیاز به اسکرول افقی صفحه نیست.

پیش از مطرح شدن متد طراحی وب سایت واکنشگرا ،میبایست یک سایت مناسب با گوشی موبایل طراحی می شد و یک سایت نیز برای دسکتاپ.این کار اتلاف وقت و هزینه زیادی در بر داشت. برای این که به روزرسانی ها باید در هر دو سایت انجام می شد. ضمن صرف وقت و هزینه طراحی سایت بالا، این سایت ها شانس داشتن رتبه ی بالا در گوگل را از دست می دهند.

 

تفاوت سایت‌های ریسپانسیو و نسخه موبایل سایت چیست؟

برخی افراد تصور می‌کنند همین‌که سایت آن‌ها به درستی در گوشی‌های موبایل نمایش داده شود، به این معنا است که صاحب یک سایت واکنش‌گرا هستند. اما واقعیت این است که آن‌ها فقط یک نسخه موبایل از سایت خود را تهیه کرده‌اند! به عبارتی دیگر، وب‌سایت ریسپانسیو با نسخه موبایل سایت متفاوت می‌باشد. در این بخش قرار است با چند مورد از این تفاوت‌ها آشنا شوید.

سایت‌های واکنش‌گرا دارای url و html یکسان هستند و در تمامی دستگاه‌ها، با انواع سایزها به درستی اجرا می‌شوند. اما زمانی که برای یک سایت، نسخه موبایل به صورت جداگانه طراحی شود، url و html آن با سایتی که برای کامپیوتر طراحی شده، متفاوت است. بدین ترتیب، گوگل برای نسخه‌های مختلف یک وب‌سایت، سازماندهی و نشانه‌گذاری اطلاعات را چندین بار انجام می‌دهد. خوب است بدانید که این موضوع تاثیرات منفی بر روی رتبه‌بندی سایت خواهد داشت.

یکی دیگر از دلایلی که طراحی واکنش‌گرای سایت، به جای طراحی نسخه موبایل پیشنهاد می‌شود این است که در سایت‌های ریسپانسیو تمامی محتواها بر روی یک سایت و یک url قرار دارند. این موضوع سبب می‌شود تا کاربران آسان‌تر با سایت ارتباط برقرار کنند. در طراحی سایت اختصاصی شما میتوانید با تهیه نسخه PWA سایت خود، یک وب اپلیکیشن داشته باشید.

 

تفاوت سایت‌های ریسپانسیو و نسخه موبایل سایت

 

قطعا طراحی سایت ریسپانسیو هزینه های شما را کاهش خوهد داد اما چگونه؟

 • با طراحی وب سایت واکنشگرا دیگر احتیاجی به طراحی دو وب سایت جداگانه که هم برای موبایل و هم برای دسکتاپ ها قابل استفاده باشد ندارید.
 • به وسیله یک وب سایت ریسپانسیو نیاز شما به طراحی اپلیکیشن نیز برطرف می شود زیرا سایت شما در گوشی های موبایل به راحتی قابل استفاده است.

 

اشتباهات رایج در طراحی سایت ریسپانسیو :

امروزه دیگر همه ما از اهمیت دستگاه های تلفن همراه در پیشرفت اهداف بازاریابی اینترنتی آگاهی داریم. با افزایش تعداد کاربران تلفن همراه و به وجود آمدن تکنیک طراحی سایت ریسپانسیو، اهمیت طراحی وب سایت پاسخگو به انواع دستگاه ها و طراحی بهینه برای آنها شدت یافته است. لذا طراحی صحیح رابط گرافیکی(ui) و در پایان ایجاد تجربه کاربری مناسب (ux) میتواند کیفیت وب سایت شما را افزایش دهد و در نهایت به نرخ تبدیل بالای بازدیدکننده به مشتری بیانجامد.
 امروزه بسیاری از طراحان سایت از متد طراحی ریسپانسیو جهت طراحی سایت پروژه های مشتری خود استفاده میکنند که بعضاً دارای اشکالاتی هستند. ما در ادامه به برخی اشتباهاتی که این مشکلات را خلق میکنند خواهیم پرداخت تا با طراحی سایت حرفه ای بتوانید رابط کاربری بهتری برای بازدیدکنندگان موبایلی خود ایجاد کنید.

 1. متن های طولانی در موبایل سخت خوانده میشود:

متن های یک وب سایت می بایست کوتاه باشد مخصوصاً برای کاربران موبایل، چراکه این دستگاه ها دارای صفحه نمایش کوچکی هستند و خواندن متن ها و عناوین طولانی میتواند برای کاربر مشکل باشد و تعداد لمس  او را افزایش دهد. استفاده از فونت ریز و نامناسب نیز میتواند مشکلاتی برای خواندن کاربران موبایل ایجاد نماید که این نکته را باید هنگام طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت پزشکی و طراحی سایت آموزشی بسیار رعایت نمود.
متون طولانی خود را به یکباره به کاربر نمایش ندهید و از دکمه های ادامه مطلب و یا اطلاعات بیشتر جهت ادامه استفاده نمایید. با استفاده از css در طراحی سایت ریسپانسیو سایز فونت متون و عناوین را در سایزهای مختلف بهینه نمایید تا کاربر مرور چشمی بهتری در دستگاه موبایل خود داشته باشد. دکمه های ادامه مطلب را رنگی با نوشته درشت و چشمگیر طراحی کنید.

 1. شماره تلفن ها را برای تماس موبایل فعال کنید:

بعضی وب سایت ها در بالای وب سایت خود، شماره تماس خود را درج میکنند. این شماره گاهاً یک تصویر و یا یک نوشته است. در نسخه موبایل وب سایت شما ضرورت ایجاد دکمه تعاملی تماس با دستگاه موبایل کاربر اهمیت پیدا میکند. استفاده از لینک تماس تلفن در این شماره تلفن ها میتواند به تماس راحت تر کاربر با شما کمک نماید. و کاربر با لمس این شماره اقدام به شماره گیری خواهد کرد.

 1. نکاتی کوچک اما مؤثر :

ایجاد جذابیت برای کاربران موبایل توسط نمایش دکمه های بزرگ و لینک های جذاب باعث میشود کاربران از وب سایت شما بیشتر استفاده کنند. از دکمه های واضح و جذاب جهت تشویق کاربران برای عضویت در خبرنامه و یا تکمیل یک فرم استفاده نمایید. نوشته روی دکمه ها را نیز با استفاده از css درشت نمایید تا برای کاربران خوانا باشد.

 

مشاوره رایگان و هدفمند طراحی سایت ریسپانسیو و واکنشگرا

شما برای راه اندازی و طراحی سایت ریسپانسیو خود به یک مشاوره درجه یک نیاز دارید. تیم شرکت طراحی سایت ساپرن با داشتن مجرب ترین مشاوران و همینطور ارائه مناسب ترین قیمت طراحی سایت ریسپانسیو، به شما کمک میکند که بهترین تصمیم را برای توسعه کسب و کار خود و طراحی سایت با معقول ترین هزینه و بهترین کیفیت بگیرید. کافیست با ما تماس بگیرید.

52 30 30 91 – 021

ارسال نظر

محاسبه قیمت طراحی سایت
هزینه سئو سایت
درخواست مشاوره